سد همیشه خوشرودبار

اولین سد خشک جهان ، سد فریم صحرا نام گرفت.

سدی که هیچ وقت در خوشرودبار افتتاح نشد و به مکان دیگر منتقل یافت!!!.

اگر این سد در مکان خود افتتاح می شد چقدر در رونق کشاورزی منطقه و استان تاثیر گذار میشد؟

.سدی که تاکنون بلا استفاده مانده است

یادم می آید که کارشناسان سد، چند سال مشغول نمونه برداری خاک و آزمایشات مختلف در خوشرودبار بوده اند ولی سد در مکان دیگری زده شد!!!؟؟؟

تصویر زیر در فروردین ماه گرفته شده است، زمانی که باید بیشترین میزان آب را در خود جمع کرده باشد ولی ...

عکسی که در زیر ملاحظه می فرمایید جمعی از دانشجویان به همراه استادشان است که برای بازدید از این سد آمدند، استاد به دانشجویانش متذکر می شود که بچه ها اگر محل مناسبی برای سد زدن انتخاب نکنید اینچنین طرحتان به یک سد خشک مبدل خواهد شد.

سد خوشرودبار

سد مخزنی فریم صحرا ساری که سد خاکی با هسته رسی میباشد در 60 کیلومتری جنوب شرقی ساری بر روی رودخانه  عروس و داماد از سرشاخه های تجن در سال 1379 برای زیز کشت بردن 1270 هکتار اراضی کشاورزی و با هزینه 29،674،000،000 احداث شد.

 

طول تاج  این سد 397 متر ‌  و ارتفاع  آن 54 متر با حجم مخزن  3 میلیون متر مکعب و آب  قابل تنظیم  7/4 میلیون متر مکعب می ّباشد. اگر چه این سد هیچگاه آبگیری نشد وو هیچ گاه حتی نتوانست یک هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را آبیاری کند. توضیح اینکه این سد قرار بود در روستای خوشرودبار در منطقه دودانگه احداث شود که هم به جهت دبی آب و هم به لحاظ شرایط زمین ساختی و ژئومورفولوژی شرایط مناسب تری را داشت. حتی در گزارش های تهیه شده توسط مشاور طرح نیز به کرات به این موضوع اشاره شده است. ولی در نهایت متاسفانه بنا به دلایلی که میتوان حدس زد و گاهی اوقات هم به صورت شایعات در منطقه انتشار یافت محل سد به صورت ناگهانی تغییر کرد و در محلی که به دلیل وجود گسل در بستر و آب گریزی به هیچ وجه امکان ایجاد دریاچه وجود نداشت احداث شد. آنچه می توان گفت فقط افسوس است و هزار افسوس که آنچه که می توانست نقش بسیار موثری در عمران و آبادی منطقه داشته باشد به عنوان بدترین نمونه عمران و آبادی نه تنها در منطقه بلکه در استان و کشور معرفی می گردد. چه بسا اگر این سد در جایگاه درست خود احداث می شد روند مهاجرت روستاییان کندتر می شد و امروز می توانست ضمن درامدهای اقتصادی از طریق رونق کشاورزی مایه در امد گردشگری منطقه نیز باشد.

منبع: سایت http://www.irseo.in

/ 6 نظر / 72 بازدید
ناشناس

جالب بود

ن -ح

حیف از این پول بیت المال .

کاظم کاظمی

با سلام خدمت دوست عزیزم و ممنون از پیامی که گذاشتید آدرس وبلاگ من به varmezabad.blogfa.com تغییر کرده لطفا این آدرس رو لینک کنید

ll

با تشکر از شما که این تصویر را به نمایش گذاشتی

نادر معجز حسینی

این مکان قابلیت تبدیل شدن به یک مکا ن توریستی را دارد

ق ع ن

خدا لعنت کند کسانی که منفعت شخصی خود را درنظر گرفته ودر حق این مردمان محروم و مظلوم منطقه خیانت کردند خدا ازشون نگذره